Ogród zimą

Ogród zimą

Zima często kojarzy się z uśpionym ogrodem, w którym widoczne są głównie rośliny iglaste. Jesień ze swoimi spadającymi temperaturami, potem zima przygotowuje rośliny do pewnego rodzaju uśpienia. Rośliny liściaste czy to drzewa czy krzewy zrzucają liście, a byliny kryją się pod powierzchnią gleby i czekają do wiosny.

Kiedy opadną liście to odkrywa się obraz kory. Zimową porą barwy są najintensywniejsze, szczególnie kiedy leżący śnieg tworzy piękny kontrast np. dernie ze swoją czerwoną korą, ciekawe zestawienie białych pni brzóz na tle roślin iglastych, nic nie zastąpi figlarnie pogiętych zielonych lub rudych pędów wierzby mandżurskiej.

 

 

Niektóre odmiany wiśni ozdobnych mają piękną łuszczącą i błyszczącą korę. Wiele odmian klonów charakteryzuje się pięknym wybarwieniem i ciekawą struktura kory. Pokryte śniegiem lub malowane mrozem owocostany róż, bylin i traw również tworzą w ogrodzie swoją barwną opowieść.
Prace w ogrodzie jednak się nie kończą wraz z nastaniem zimy. Opadający śnieg zwłaszcza mokry, tworzy grubą i ciężką pokrywę na roślinach, to może powodować łamanie się nawet starszych gałęzi, szczególnie dotyczy to roślin iglastych. Taki śnieg powinno się delikatnie i sukcesywnie strącać.

 

Podjazy i chodniki stają się śliskie – starajmy się nie używać soli, sól oczywiście pomaga pozbyć się śliskiej powierzchni, jednakże ta substancja pozostaje w środowisku. Sól wpływa niekorzystnie na glebę, na rośliny, niszczy również brukowane podjazdy. Sól można zastąpić piaskiem, chlorkiem magnezu, drobnym żwirem.

 

Ogród zimą ożywiają nieodlatujące do ciepłych krajów ptaki. Pamiętajmy o ich dokarmianiu, zwłaszcza kiedy jest mroźna zima i zalega gruba pokrywa śnieżna. Jeśli podejmiemy się tego zadania starajmy się robić to regularnie. Zapewniajmy ptakom ich odpowiednie pożywienie, np. owoce surowe i suszone dla tzw. miękkojadów tj. kwiczoły i kosy, dodatkowo tłuste ziarna i orzechy. Można dokarmiać suchym pokruszonym pieczywem, dla sikorek zawiesić surowy kawałek słoniny. Inne ptaki np. jemiołuszki, trznadle, wróble, sójki w takim zestawie na pewno znajdą coś dla siebie. Pamiętajmy o tych ptakach zimą, a one odwdzięczą się nam w okresie wegetacyjnym, kiedy w ogrodzie pojawią się szkodliwe owady.