Zabiegi jesienne w ogrodzie

Zabiegi jesienne w ogrodzie

Wrzesień to miesiąc, który zalicza się do miesięcy jesiennych, chociaż  jeszcze trwa kalendarzowe lato. Jesienią w ogrodzie, każda roślina wybarwia się i ma intensywny kolor. Pięknie wybarwiają się  liście, owoce, owocostany bylin,  kłosy traw i niektóre iglaki. Drzewa i krzewy liściaste przybierają kolorystyczną szatę np. miłorzęby są cytrynowo- żółte, ambrowce intensywnie pomarańczowo- czerwone, brzozy żółte, a krwisto czerwoną barwę przybiera trzmielina oskrzydlona. Nic nie zastąpi pięknie wybarwionych kłosów i liści traw w połączeniu z kwitnącymi jesienią późnymi astrami, dzielżanami, rudbekiami i jaskrami.

 

Jesienią rośliny przygotowują się powoli do zimowego spoczynku. Zabiegi jakie powinno się wykonać  w ogrodzie to wygrabianie opadłych liści, zbieranie opadłych owoców, przycinanie bylin. Nie zapominamy o wykopywaniu  karp dalii, kłączy pacioreczników, mieczyków również nie pozostawia się  na zimę w gruncie. Róże u nasady obsypujemy glebą aby powstał 30 cm kopczyk,  natomiast róże szczepione na pniu przygina się  do gleby i obsypuje  koronę warstwą gleby.

Różaneczniki dobrze jest obsypać warstwą kory, aby zabezpieczyć korzenie przed mrozami i zimnymi wiatrami w bezśnieżną zimę. Różaneczniki warto również okryć stroiszem lub cieniownikiem. Warto mieć w domu przygotowaną włókninę zimową typową na okrycia zimowe. Włóknina  zimowa jest  barwy białej, jest ona grubsza niż włóknina na wiosenne rabaty. Kiedy zaczną występować ujemne temperatury przystępuje się do okrycia wrażliwych roślin. Jeśli w ogrodzie rosną zimozielone rośliny iglaste lub liściaste trzeba pamiętać o związaniu tych okazów taśmą lub sznurem aby ustrzec  je przed wyłamaniem pod ciężarem mokrego śniegu.

 

Jesienią również zasilamy rośliny nawozami fosforowo potasowymi, zapewni to lepsze przezimowanie i lepszą kondycję roślin na wiosnę.

Wrzesień i październik to dobry czas aby posadzić cebulki kwiatów, które kwitną wiosną. Cebulki które sadzi się jesienią to krokusy, hiacynty, tulipany, śnieżyce, przebiśniegi, narcyzy, irysy, śnieżniki, cesarskie korony, czosnki i niektóre lilie.

 

Odświeżamy i przeglądamy karmniki, bo nie można zapomnieć o zimujących w naszych ogrodach ptakach, one liczą na naszą pomoc.